24 september 2025
Het groeiende aantal klimaatrampen verandert hoe economieën functioneren. Rampen als overstromingen en bosbranden komen vaker en verspreider voor, en plotselinge en onomkeerbare veranderingen in het klimaatsysteem zijn een reële mogelijkheid geworden. ‘Of we willen of niet, samenlevingen zullen de economische gevolgen van klimaatverandering onder ogen moeten zien. En hoe later we handelen, hoe duurder het wordt,’ stelt Titton.
Vaak bestuderen economen de gevolgen van rampen nadat ze hebben plaatsgevonden. Titton keek echter naar hoe economieën zich gedragen in afwachting van klimaatverandering. ‘Ik wilde begrijpen hoe samenlevingen zich voorbereiden, of juist niet, op risico’s waarvan ze weten dat ze eraan komen.’
Economische modellen zijn steeds minder geschikt om beslissingen te ondersteunen in de huidige klimaatrealiteitEconoom Andrea Titton
Daarom ontwikkelde Titton wiskundige modellen die klimaat- en economische voorspellingen samenbrengen. ‘Bedrijven en beleidsmakers vertrouwen nog altijd op economische modellen die zijn ontworpen voor een stabielere wereld. Maar die instrumenten zijn steeds minder geschikt om beslissingen in de huidige klimaatrealiteit te ondersteunen,’ zegt hij. ‘Ik heb geprobeerd een realistischer model te maken en ontwikkelde daarvoor nieuwe technische methoden.’
Met zijn modellen trok Titton conclusies over economische gevolgen van klimaatrampen op drie niveaus:
‘Je zou verwachten dat bedrijven zich beschermen door hun risico’s te spreiden, maar wanneer veel leveranciers met dezelfde klimaatdreigingen worden geconfronteerd, valt die logica uiteen,’ zegt Titton.
‘Voorzichtig handelen en vandaag de kosten dragen van emissiereductie is goedkoper dan het gokspel spelen van een klimaatomslagpunt.’
Deze bevindingen tonen volgens Titton dat een opwarmend klimaat, dat juist om samenwerking en robuuste systemen vraagt, in de praktijk economische actoren verdeelt en economieën kwetsbaarder maakt.
‘Het bewijs is duidelijk: bij twijfel moeten we voor voorzichtigheid kiezen, want zelfs kleine fouten in de aanpak van klimaatverandering kunnen ons veel geld kosten,’ zegt Titton.
Tittons modellen kunnen beleidsmakers en overheden helpen de kosten van nietsdoen af te wegen tegen de voordelen van tijdige klimaatmaatregelen. ‘Als Nederland of de EU willen weten hoeveel er in groene energie moet worden geïnvesteerd, kunnen deze modellen helpen om de risico’s van uitstel inzichtelijk te maken,’ aldus Titton.
Andrea Titton, 2025, Economic Consequences of Environmental Catastrophes. Promotoren zijn prof. dr. C.G.H. Diks en dr. ir. F.O.O. Wagener.
Donderdag 2 oktober 2025, 16.00–17.30 uur, Agnietenkapel, Amsterdam.