Voor de beste ervaring schakelt u JavaScript in en gebruikt u een moderne browser!
Je gebruikt een niet-ondersteunde browser. Deze site kan er anders uitzien dan je verwacht.
UvA alumni keerden recent terug naar de collegezaal om hun ervaringen te delen met studenten van het vak ‘Project: Entrepreneurship’. Ongeveer 500 studenten van de bachelor Bedrijfskunde volgen dit vak, dat zich richt op innovatie, haalbaarheid en het omzetten van ideeën in concrete projecten.

Theorie verbinden met de praktijk

Olivia Gega (master International Business & Trade Economics) en Giulia Donker (master Information Studies) rondden allebei hun masteropleiding af aan de UvA en zijn nu werkzaam in het bedrijfsleven en de wereld van ondernemerschap. Beiden kijken positief terug op hun terugkeer naar de UvA.

‘Een zeer betekenisvolle ervaring,’ zegt alumna Olivia Gega. ‘Het was interessant om echte ondernemerschapservaringen te delen en te bespreken hoe innovatie mogelijk is, zelfs in traditionele sectoren.’

‘Terugkeren naar de UvA als alumna was voor mij een cirkel die rondkwam,’ voegt Giulia Donker toe. ‘Ik vond het geweldig om praktische lessen uit mijn eigen traject te kunnen delen. Ik hoop dat het studenten een deel van de helderheid heeft gegeven waar ik zelf destijds veel aan gehad zou hebben.’

Olivia Gega in de collegezaal
Olivia Gega in de collegezaal

Gastcolleges

Innoveren met businessmodellen: gastcollege van Olivia Gega

  • Afgestudeerd in de master International Business & Trade Economics
  • Oprichter van Cancer Connect Albania
  • Operations Manager bij Hotel Plaza Berat
  • TED-spreker

Olivia liet studenten zien hoe zelfs traditionele sectoren kunnen innoveren. Ze sprak over emotionele waarde, differentiatie en de toekomst van vertrouwde businessmodellen.
‘Wat ik het meest waardeerde, was dat studenten kritisch reflecteerden op onderwerpen zoals emotionele waarde, differentiatie en de toekomst van vertrouwde businessmodellen,’ zegt Olivia.

Een student legde uit hoe het college de kijk op traditionele sectoren veranderde: ‘Olivia liet me nadenken over hoe traditionele sectoren zoals kranten weer relevant kunnen worden door sterkere emotionele betrokkenheid te creëren en de ervaring te veranderen in iets waarmee mensen zich verbonden voelen, voorbij alleen functionaliteit, met name via rebranding en emotionele positionering.’

Vakcoördinator Angelo Tomaselli lichtte de meerwaarde van zo’n gastcollege toe: ‘Olivia liet studenten zien dat innovatie vaak voortkomt uit echte emotionele ‘gaps’, een les die op een mooie manier de kloof tussen theorie en praktijk overbrugt.’

Gastcollege van Giulia Donker
Gastcollege van Giulia Donker

Van idee naar haalbaar project: gastcollege van Giulia Donker

  • Afgestudeerd in de master Information Studies
  • Brand- en webdesigner
  • AI business developer
  • Oprichter van Giuuls studio

Giulia richtte zich op hoe studenten kunnen groeien van een veelbelovend idee naar een realistisch en haalbaar project. Ze besprak marktpotentieel, financiële middelen en implementatie-uitdagingen.
‘Ik heb uitgelegd hoe studenten een veelbelovend idee kunnen omzetten in een project dat in de praktijk echt haalbaar is,’ zegt Giulia. ‘Het college was erop gericht studenten kritisch en realistisch te laten nadenken over hoe projecten succesvol ontwikkeld kunnen worden.’

Studenten waardeerden hoe dicht haar ervaring bij hun eigen situatie lag: ‘Het was waardevol om te horen van een UvA-alumna die zelf nog relatief dicht bij deze fase staat. Haar voorbeelden waren praktisch, concreet en eerlijk, waardoor de sessie zowel herkenbaar als inspirerend aanvoelde.’

De cursuscoördinator benadrukte haar boodschap over verantwoordelijkheid en groei: ‘Het was een groot genoegen om Giulia, een van onze oud-studenten, in het vak te hebben. Ze herinnerde ons eraan dat het passie en de bereidheid vergt om stap voor stap verantwoordelijkheid te nemen om de kloof tussen universiteit en de echte wereld te overbruggen. Zoals zij het formuleerde: als je niet met €10.000 kunt omgaan, ben je niet klaar voor €10 miljoen.’

Academisch leren verbinden met de praktijk

Deze gastcolleges maken deel uit van de inzet van de UvA om theorie te verbinden met de praktijk. Door alumni terug te halen naar de collegezaal, kunnen studenten zien hoe ideeën uit hun vakken zich vertalen naar carrières, bedrijven en concrete projecten.

Olivia en Giulia lieten beide zien dat ondernemerschap niet alleen draait om een goed idee hebben. Het gaat ook om mensen begrijpen, haalbaarheid toetsen en verantwoordelijkheid nemen.