Voor de beste ervaring schakelt u JavaScript in en gebruikt u een moderne browser!
Je gebruikt een niet-ondersteunde browser. Deze site kan er anders uitzien dan je verwacht.
Medewerkers die actief zijn in het publieke debat of op social media kunnen te maken krijgen met bedreiging en intimidatie. Dat is ingrijpend en kan het gevoel van veiligheid, vrijheid en vertrouwen in je werk aantasten. De UvA neemt dit serieus en staat klaar met ondersteuning.

Wat we verstaan onder bedreiging en intimidatie

Intimidatie is gedrag dat angst of ongemak veroorzaakt, zoals scheldpartijen, nare opmerkingen of herhaalde pesterijen. Gaat het om expliciete dreiging met fysieke of emotionele schade, dan spreken we van een bedreiging. Dit gedrag kan zowel online als offline plaatsvinden. De Handreiking aanpak bedreiging en intimidatie van de Universiteiten van Nederland biedt wetenschappers meer informatie, plus tips en informatie om deze situaties het hoofd te bieden. 

Hoe de UvA wetenschappers ondersteunt 

De impact van intimiderende of bedreigende berichten – via e-mail, telefoon of sociale media – kan groot zijn. De UvA raadt wetenschappers aan om er niet alleen mee te blijven lopen. Leidinggevenden, Persvoorlichting en Integrale Veiligheid zijn er om je te ondersteunen en mee te denken over wat je eraan kunt doen.

UvA-loketten voor wetenschappers 

  • Online intimidatie: neem contact op met UvA Persvoorlichting via persvoorlichting@uva.nl of +31 (0)20 525 2695 (ook bereikbaar buiten kantoortijden). Als nodig, verwijzen zij je door naar de afdeling Integrale Veiligheid. 
  • Veiligheidsvragen: voor dringende zaken bel je de afdeling Integrale Veiligheid op calamiteitennummer +31 (0)20 525 5510. Als het niet dringend is, mail je naar integraleveiligheid@uva.nl. Zij bespreken met je welke maatregelen nodig zijn zoals het afschermen van persoonlijke gegevens en/of het doen van aangifte. 
  • Laat ook je leidinggevende weten wat er speelt.

Je voorbereiden op optreden in media

Het is raadzaam je goed voor te bereiden op optreden in nieuwsmedia, bijvoorbeeld wanneer je onderzoeksresultaten gaat delen of door een journalist bent uitgenodigd voor een interview. Je kunt hierbij UvA Persvoorlichting om advies vragen. Zij kunnen bijvoorbeeld met je bespreken hoe over een lastig onderwerp te communiceren of hoe om te gaan met mogelijke negatieve aandacht als gevolg van media-aandacht. Of meld je aan voor de basisintroductie Omgaan met nieuwsmedia.

Wat leidinggevenden kunnen doen

Ben je leidinggevende en vraag je je af wat jij kan doen? Lees dan deze onderstaande tips:

  • Wijs medewerkers op de mogelijkheden zich voor te bereiden op optreden in nieuwsmedia, vooral bij gevoelige onderwerpen.
  • Zorg dat je medewerkers op de hoogte zijn van bovengenoemde loketten.
  • Steun de medewerker die te maken krijgt met intimidatie en/of bedreiging. Bied een luisterend oor en informeer terugkerend naar hoe het gaat.
  • Heb je als leidinggevende nog verder vragen over wat jij kan doen? Neem dan ook contact op met een van de bovengenoemde loketten.