Voor de beste ervaring schakelt u JavaScript in en gebruikt u een moderne browser!
Je gebruikt een niet-ondersteunde browser. Deze site kan er anders uitzien dan je verwacht.
Endodontologie richt zich op de preventie, diagnostiek en behandeling van aandoeningen van de pulpa en de periapicale weefsels. De grootste uitdaging in de endodontologie is daarbij niet hoe we behandelen, maar wanneer we níét of anders behandelen, betoogt Hagay Shemesh in zijn oratie.
Kerngegevens van evenement Besluitvorming in de endodontologie: behandeling, herbehandeling en overbehandeling
Datum
13 mei 2026
Tijd
16:30
Hagay Shemesh

De wortelkanaalbehandeling is een belangrijke pijler van de moderne tandheelkunde, omdat  het mogelijk maakt natuurlijke gebitselementen te behouden. Tegelijk omvat het vakgebied meer dan alleen deze behandeling: ook diagnostiek, behoud van pulpa-vitaliteit en zorgvuldige besluitvorming zijn essentieel.

Wetenschappelijke onderbouwing

Juist daarom vraagt het vak om bescheidenheid. Hoewel de behandelresultaten vaak goed zijn, is de wetenschappelijke onderbouwing van veel klinische keuzes minder sterk dan soms wordt aangenomen. Langetermijnbewijs, pragmatisch klinisch onderzoek en patiëntgerapporteerde uitkomsten ontbreken nog geregeld, waardoor ook de bestaande richtlijnen op sommige onderdelen minder stevig zijn onderbouwd.

Patiëntgerichte zorg

In deze oratie staan drie begrippen centraal: behandeling, herbehandeling en overbehandeling. De kernvraag is niet alleen óf een wortelkanaalbehandeling effectief is, maar vooral of in elke situatie de juiste beslissing wordt genomen. De toekomst van de endodontologie ligt daarom in doelmatige, patiëntgerichte en zorgvuldig afgewogen zorg.

Prof. dr. H.Shemesh, hoogleraar Endodontologie: Besluitvorming in de endodontologie: behandeling, herbehandeling en overbehandeling. 

Deze oratie is hier live te volgen.

Aula - Oude Lutherse kerk

Singel 411
1012 WN Amsterdam