Publieksprijs voor Byzantium
27 juni 2025
Volgens de jury vormt het vak Friendship and its Others: Coexistence, Coalitions, Conflict, and Care een plek van vriendschap en emancipatie. Docenten (en vrienden) Tjalling Valdés Olmos en Divya Nadkarni creëren een welkome, kalme sfeer en laten studenten zien wat vriendschap ons kan leren over intimiteit, zorg, conflicten en meningsverschillen, en hoe vriendschap ons kan helpen om verdeeldheid als gevolg van polarisatie te herstellen. In de woorden van een student: ‘Vriendschap is liefde, en de wereld heeft het nodig.’
De vorm van het vak sluit naadloos aan bij de inhoud. Zo schreven studenten brieven aan elkaar en aan de auteurs van de literatuur die behandeld werd. Het genre van de brief heeft volgens de jury een eeuwenoude connotatie van vriendschap en bood studenten de mogelijkheid om het persoonlijke, het politieke en het theoretische met elkaar te verbinden.
Het vak Byzantium. Kunst van het Oost-Romeinse Rijk kreeg de meeste stemmen voor de Publieksprijs. In haar vak zoomt Esther Mulders in op de Byzantijnse vormentaal en beeldtheorie en legt ze de nadruk op materialiteit en zintuigen. Studenten waarderen haar enthousiasme, bevlogenheid en 'aanstekelijke passie' en hebben bewondering voor de manier waarop Mulders de periode tegelijkertijd weet op te hemelen en te bekritiseren. Volgens een student is het vak 'onmisbaar' in het curriculum: 'Ik had het in elk geval niet willen missen.'
Zes vakken maakten kans op de Onderwijsprijs 2025. De shortlist werd gekozen uit 70 door studenten en medewerkers genomineerde vakken. Naast de winnende vakken waren dit:
De jury bestond uit:
Bekijk hieronder de video's over de overige genomineerde vakken.